Sonda
Skąd dowiedziałeś się o naszym sklepie?
Promocje
Klocki LEGO Friends Na ratunek delfinom 41378
Klocki LEGO Friends Na ratunek delfinom 41378
169,99 zł 118,99 zł
szt.
Zestaw do kolorowania Kredki  Kraina Lodu Jiri Models
Zestaw do kolorowania Kredki Kraina Lodu Jiri Models
19,99 zł 9,99 zł
szt.
Frozen II (Kraina Lodu) Magiczna komnata Olaf
Frozen II (Kraina Lodu) Magiczna komnata Olaf
74,99 zł 39,99 zł
szt.
Drewniane magnesy - Wakacje nad morzem BJ272
Drewniane magnesy - Wakacje nad morzem BJ272
49,99 zł 29,99 zł
szt.
Drewniane magnesy - Bajkowy świat BIGJIGS BJ271
Drewniane magnesy - Bajkowy świat BIGJIGS BJ271
59,99 zł 29,99 zł
szt.
Drewniane magnesy dżungla Bigjigs BJ729
Drewniane magnesy dżungla Bigjigs BJ729
55,99 zł 29,99 zł
szt.
DREWNIANY SŁONIK  DO CIĄGNIĘCIA VIGA PolarB
DREWNIANY SŁONIK DO CIĄGNIĘCIA VIGA PolarB
49,00 zł 24,99 zł
szt.
Klocki drewniane na sznurku dopasowywanka - Słonik
Klocki drewniane na sznurku dopasowywanka - Słonik
29,99 zł 9,99 zł
szt.
Szmaciana Lalka Małgosia BIGJIGS  BJD003
Szmaciana Lalka Małgosia BIGJIGS BJD003
44,99 zł 19,99 zł
szt.
Prześliczna szmaciana lalka Paulina BigJigs
Prześliczna szmaciana lalka Paulina BigJigs
59,99 zł 29,99 zł
szt.
Lalka Frozen 2 z lokówką Elsa  Hasbro
Lalka Frozen 2 z lokówką Elsa Hasbro
179,00 zł 99,00 zł
szt.
5 MITÓW O ZDROWIU KOBIET 0
KILKA MITÓW O ZDROWIU KOBIET

5 MITÓW O ZDROWIU KOBIET

 

1. CHOROBY SERCA TO DOMENA MĘŻCZYZN

Do ok. 60 r.ż. kobiety faktycznie są chronione przed chorobą wieńcową przez estrogeny, jednak po menopauzie ich protekcja zanika i drogie Panie - nadchodzi czas uważania na dietę i konieczność regularnego wysiłku fizycznego (co najmniej 30 min, 5 razy w tygodniu). Popularne powiedzenie "odpoczniesz sobie na starość" nigdy nie było bardziej błędne, bo czas słodkiego lenistwa nie nadejdzie nigdy! Co prawda ryzyko poważnych powikłań z powodu choroby niedokrwiennej serca jest wciąż u starszych mężczyzn większe niż u kobiet, ale różnica ta jest złudna - mniejsza niż 10 proc. Dlatego w tym okresie nadchodzi czas zwiększonej uwagi w dbaniu o serce i naczynia!

Bądź proaktywna, zdrowo się odżywiaj, dbaj o odpowiednią suplementację witamin czy minerałów i koniecznie badaj się pod kątem takich chorób jak nadciśnienie czy cukrzyca. Zdrowa dieta i wysiłek fizyczny czynią cuda!

duey antyoksydacyjny zambroza grapina

POLECANY DLA ZDROWEGO SERCA: DUET ANTYOKSYDACYJNY NSP

 

 

2. OSTEOPOROZA JEST NIEUCHRONNA I JEST DOMENĄ STAROŚCI

Najważniejszymi chyba składnikami dla zdrowia kości są witamina D i wapń. Ale wbrew pozorom, najlepiej działają nie te brane na potęgę, gdy już dojdzie do złamania, ale obecne w diecie w dużej ilości przez całe życie, już od młodości! Szczyt masy kostnej osiągamy w 20-25 r.ż. i odtąd systematycznie ona spada! A spadek ten możemy hamować, dbając właśnie o witaminę D i wapń. Nie bagatelizujmy osteoporozy tylko dlatego, że kojarzy nam się z babciami - pracujemy na nią przez całe życie! Dodatkowo, wysiłek fizyczny chroni nie tylko przed chorobą wieńcową, ale i właśnie osteoporozą. Nie od dziś wiadomo, że u astronautów dochodzi do osłabienia kości, bo do ich prawidłowego modelowania (a ten proces dzieje się non stop, choć go nie czuć i nie widać!) konieczne jest obciążenie i brak grawitacji działa destrukcyjnie.

Tak więc, dla zdrowia kości nie wystarczy dawka wapnia i witaminy D - trzeba się jeszcze ruszać! Leżeniu w łóżku czy siedzeniu przed telewizorem zdecydowanie mówimy NIE! Długim spacerom i jeździe na rowerze jak najbardziej TAK!

duey antyoksydacyjny zambroza grapina

POLECANY DLA MOCNYCH KOŚCI: WAPŃ PLUS WITAMINA D TO WITAMINA ŻYCIA

 

 

3. KOBIETY MAJĄ GORSZĄ PAMIĘĆ NIŻ MĘŻCZYŹNI

Nic bardziej mylnego! To, że kobiety są bardziej narażone na demencję, nie oznacza, że w młodszym wieku też mają kłopoty z pamięcią. Z badania neurologów z Kliniki Mayo wynika, że kobiety nie tylko mają lepszą pamięć niż mężczyźni, to jeszcze wielkość struktur w mózgu odpowiadających za pamiętanie jest u kobiet istotnie większa! Mózgi mężczyzn może i są większe - ale to dlatego, że mają oni większą masę ciała. Nie bez znaczenia jest też fakt, że estrogeny chronią kobiety przed nadciśnieniem i chorobami naczyń - również mózgowych. A te mają duży wpływ na pamięć, koncentrację i kojarzenie.

Warto zapamiętać: co jest dobre dla układu krążenia, jest też dobre dla mózgu! Regularny wysiłek fizyczny i umysłowy oraz modlitwa czy medytacja zmniejszają stres, stymulują mózg, kształcą obwody neuronalne i pomagają zabezpieczać się przed problemami związanymi z brakiem energii, pamięci i koncentracji. Ważną rolę mają też witaminy z grupy B, świeże warzywa i zioła, unikanie toksyn w pożywieniu - zwłaszcza metali ciężkich i sztucznych związków polepszających smak czy zapach. Ważna jest też higiena snu i dobry sen!

 

Gotu Kola

POLECANA NA PAMIĘĆ: GOTU KOLA NSP = PAMIĘĆ RELAKSACJA KONCENTRACJA

 

4. PO MENOPAUZIE NIE MUSZĘ REGULARNIE CHODZIĆ DO GINEKOLOGA

Ustanie cyklów miesiączkowych nie oznacza, że w magiczny sposób zniknęły narządy płciowe! Regularne wizyty są konieczne choćby z uwagi na ryzyko nowotworów, osteoporozy, a także dlatego, że coraz więcej ginekologów kształci się w szerokim spojrzeniu na zdrowie kobiet - nie tylko ograniczając się do hormonów, ciąży i raka macicy. Z wiekiem rośnie też ryzyko tzw. zaburzeń statyki narządów płciowych i nietrzymania moczu, które ginekolog ma szansę odpowiednio wcześnie rozpoznać i zainterweniować.

Ćwiczenia Kegla na mięśnie dna miednicy zabezpieczają przed "obluzowaniem" się narządów płciowych i pęcherza moczowego, nietrzymaniem moczu i innymi nieprzyjemnymi powikłaniami. Polegają one na rytmicznym zaciskaniu pochwy i odbytu na kilka sekund i stopniowym zwiększaniu liczby powtórzeń aż do ok. 20-30.

Oczywiście nieoceniona dla kobiet w okresie menopauzy jest Czerwona Koniczyna.

Gotu Kola

POLECANA DLA WSZYSTKICH KOBIET: PRZYJACIÓŁKA CZERWONA KONICZYNA

 

5. KOBIETY SĄ BARDZIEJ ODPORNE NA BÓL

Powszechne przekonanie - częste również wśród lekarzy - mówi, że kobiety mają wyższy próg bólu niż mężczyźni. Innymi słowy, są zdolne zgromadzić w ciele "więcej bólu" zanim ich mózg to zauważy. Ma to mieć związek z przystosowaniem przez naturę do bólu podczas porodu, którego mężczyźni nie doświadczają (choć mówi się też, że atak kolki nerkowej jest w stanie im zapewnić całkiem podobne doznania). 

Tymczasem nic podobnego! Z licznych badań naukowych wynika, że kobiety, są bardziej wrażliwe na bodźce bólowe, łatwiej je u nich wywołać eksperymentalnie, częściej boli je choćby krzyż, doświadczają większego nasilenia bólu po operacji chirurgicznej czy nawet zastrzykach.

Zdrowy tryb życia, dieta i wysiłek fizyczny, słońce, brak stresu i wsparcie przyjaciół są nieocenionym wsparciem z lękiem i depresją, a obie te choroby poszerzają prawdopodobnie wrażliwość na ból i są powiązane z odczuwaniem bólu przez kobiety.

POLECANY DO MASAŻU: TEI-FU BALSAM NA BÓLE STAWÓW I MIĘŚNI NSP

Tei-fu teifu balsam do masażu

---

Obraz Sarah Richter z Pixabay 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium